Menu

Lokalizacja

Zobacz na mapie, gdzie znajduje się nasz “Bajkowy Zameczek”. Zobacz więcej »

Partnerzy

Projekty

Galeria

18.12.2009Nasze przedszkole
Za górami, za lasami pomiędzy Tarnowskimi Górami a Lasowicami na skraju drogi nieopodal zalewu Nakło-Chechło stoi przedszkole „Bajkowy Zameczek”, które architektonicznie odbiega od okolicznych zabudowań. Przejeżdżając jedną z dróg dojazdowych do Tarnowskich Gór nie sposób nie zauważyć tej dziecięcej posesji, która ma ponad 700 m² powierzchni a na jej „dziedzińcu” znajduje się nowoczesny plac zabaw z trampoliną i basenem ( w okresie wakacyjnym), a także boiskiem i licznymi pagórkami utworzonymi specjalnie do jazdy na ślizgach (w okresie zimowym). Zewnętrzny wygląd budynku dzięki swoim licznym wieżom, murom obronnym, mostowi zwodzonemu przypomina typowy zamek z bajki.
Przed głównym wejściem stoi w pełnej zbroi rycerz, który wita każdego dnia swoich przedszkolaków. Budynek jest jednokondygnacyjny i mieści się w nim kilkanaście z wizją urządzonych pomieszczeń. W holu, gdzie ściany zostały przez artystów zamienione na obrazy z dżungli znajduje się szatnia oraz kącik wypoczynkowy dla rodziców, jest to też miejsce tematycznych dekoracji i gazetek ściennych naszych „małych artystów”. W pierwszej sali przebywają maluszki – „Ogrodowe Smyki”. Ich sala jest niezwykle przytulna, na ścianach są malowidła, które przedstawiają uroczą chatkę stojącą pośród ogrodu pełnego jabłoni. Właśnie w tej sali pani wychowawczyni niejako dobry ogrodnik czuwa nad adaptacją i pomaga w kształtowaniu czynności samoobsługowe u swoich podopiecznych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę w murach naszego zameczku. Po roku dzieciaki zżyte ze sobą i swoją panią jako 4-latki przechodzą do sali zielonej, by wspólnie stworzyć zgraną grupę o nazwie „Drużyna Franklina”. W tej sali zielona łąką, na której siedzi żółwik Franklin pobudza do zabawy, działania i relaksu. Natomiast dzieci 5- letnie przebywają w sali pomarańczowej, gdzie wielki samolot niejako wylatuje ze ściany by okrążyć całą kulę ziemską, na której mieszkają wszystkie dzieci świata. Grupa przebywająca w tej sali nosi szczytną nazwę „Odkrywcy Świata” i nie z przypadku są tu dzieci, które wkroczyły w tzw. „złoty wiek dzieciństwa”, które pragną doświadczać, budzić do życia nowe pomysły i wciąż rozwijać swoje umiejętności. Dopiero najstarsi przedszkolacy są gotowi do wypłynięcia na głębokie morza dalszej edukacji. Dlatego meble w tej sali kształtem przypominają statek a malowidła na ścianie przedstawiają morską opowieść, do której zaproszeni są „Mali piraci” - nasi starszacy. Sala, która integruje wszystkie grupy wiekowe i jest chyba najbardziej lubianym pomieszczeniem wszystkich przedszkolaków to tzw. Bawilandia, gdzie kilkaset tysięcy kolorowych piłek umila wolny czas w przedszkolu. A liczne tunele, siatki wspinaczkowe, mosty, zjeżdżalnie umieszczone na dwóch kondygnacjach sprawiają, że naszym przedszkolakom trudno opuszczać to miejsce.
W drugiej części budynku poza licznymi pomieszczeniami socjalnymi znajduje się wielka, nowoczesna, spełniająca wszelkie wymogi sanitarne kuchnia, w której powstają wszystkie posiłki. Należy pamiętać, że każde miejsce ma swój wygląd, ale też i zapach. A z naszej zamkowej kuchni codziennie dochodzą zapachy pieczonych ciast i przyrządzanych dań, co nadaje naszej placówce domowy klimat.
Jednak, galeria zdjęć i opis pomieszczeń to zdecydowanie za mało by poczuć w pełni klimat „Bajkowego Zameczku”, dlatego wszystkich zainteresowanych zapraszamy do osobistego zwiedzenia naszej placówki. Na przyszłych przedszkolaków i Gości most zwodzony jest zawsze opuszczony a brama główna pozostaje szeroko otwarta.

1